Według badań naukowych, co trzeci badany Polak przyznaje, że nie zawsze realizuje przepisane recepty lub magazynuje leki w domu, które ostatecznie znajdują swoje miejsce w odpadach komunalnych.
Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest niedoinformowanie oraz brak edukacji wśród chorych, co należy robić z niewykorzystywanymi lekarstwami oraz brak krajowych przepisów, które regulowałyby tą sprawę. Udowodniono, że nawet małe stężenia leków w środowisku mogą być zabójcze, zarówno dla roślin i zwierząt, jak i nas samych. Jedyną właściwą drogą, która pozwoli ograniczyć niepożądane efekty jest właściwe gospodarowanie odpadami medycznymi. W wyniku prowadzenia działalności, związanej z obrotem detalicznym produktów leczniczych i wyrobów medycznych, zarówno pacjenci, jak i apteka wytwarza odpady w postaci przeterminowanych, zwróconych przez pacjentów leków, suplementów diety oraz substancji leczniczych używanych w recepturze aptecznej i innych bardzo niebezpiecznych dla zdrowia substratów. Szczególne zagrożenie jest związane również z obecnymi w paczkach igłami, ostrzami czy substancjami trującymi, które stwarzają dodatkowe zagrożenie dla pracowników tych placówek. Obrót lekami zwracanymi przez pacjenta do apteki nie jest właściwie kontrolowany na żadnym z jego etapów. Pomimo istnienia kilku elementów mających na celu ułatwić pozbycie się niepotrzebnych produktów leczniczych system nie działa jednak spójnie i potrzebuje wsparcia.
Merks P. (2017). The scope and quality of pharmaceutical services from the point of view of patients in Poland and England (Doctoral Thesis, Department of Pharmaceutical Technology, Faculty of Pharmacy, Collegium Medicum in Bydgoszcz, Nicolaus University in Torun, Poland).
Merks et al. The disposal of unused and/or out of date medications in the community pharmacy setting in Poland – a challenge for pharmaceutical public health and pharmaceutical care. JHPOR 2016(2) 64-66.