Czy wiesz, że…od 2011 Sewage analysis CORe group — Europe (SCORE) analizuje ścieki w głównych miastach Europy pod kątem obecności narkotyków i ich metabolitów.
Badania te nie tylko są ważne z punktu widzenia społecznego, ekologicznego ale także epidemicznego, szczególnie istotnego w dzisiejszych czasach. Jak się okazuje ilość i rodzaje środków odurzających są odmienne na różnych szerokościach geograficznych i wskazują trendy społeczne oraz zasobność społeczeństwa. Zauważalne różnice obserwuje się także względem miast tego samego kraju. Niepokojącym jest jednak fakt, że z roku na rok ilości narkotyków a tym samym ich spożycie jest coraz większe.
Największe stężenia kokainy stwierdza się w miastach Europy Zachodniej i Południowej, w szczególności w Belgii, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Bardzo niskie poziomy stwierdzono w większości miast Europy Wschodniej, ale najnowsze dane wykazują trendy wzrostowe.
Ładunki amfetaminy mają najwyższe poziomy w miastach na północy i wschodzie Europy. Amfetaminę znaleziono na znacznie niższych poziomach w miastach na południu Europy.
W przeciwieństwie do tego, używanie metamfetaminy jest ogólnie niskie i historycznie skoncentrowane było w Czechach i na Słowacji. Obecnie jednak występuje także również na Cyprze, na wschodzie Niemiec, Hiszpanii i północnej Europie (Dania, Finlandia, Litwa, Norwegia). Najwyższe masowe ładunki MDMA (ecstazy) stwierdzono natomiast w ściekach w miastach w Belgii, Niemczech i Holandii.
W 2019 r. w badaniach uczestniczyło siedemnaście krajów (Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Niemcy, Finlandia, Francja, Grecja, Włochy, Litwa, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Słowacja, Słowenia, Szwecja i Turcja).
Źródło: www.emcdda.europa.eu