Czy wiesz, że: w naszym kraju karp stanowi gatunek obcy sprowadzony pomiędzy XII a XIII wiekiem, a na stoły wigilijne trafił na stałe po II wojnie światowej. W wielu krajach uznawany jest natomiast za szkodnika.
Ryby mają jeden obieg krwi. U ryb serce składa się z czterech części ułożonych w jednym szeregu: zatoki żylnej, przedsionka, komory i stożka tętniczego. Występują zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi. Krew krąży dzięki skurczom mięśnia sercowego. Z całego ciała wpływa ona do zatoki żylnej, przechodzi przez przedsionek, komorę, stożek tętniczy i do naczyń skrzelowych, gdzie ulega utlenieniu. Tętnice odprowadzające uchodzą nad skrzelami do dwu tętnic głowowych, którymi krew płynie do przodu i do głównego pnia aorty grzbietowej, w którym krew płynie ku tyłowi do narządów wewnętrznych. Po przejściu przez naczynia włosowate w głowie krew zbiera się w żyłach głównych przednich, a krew z tułowia i ogona w żyłach głównych tylnych. Żyły główne tylne i przednie prawej i lewej strony ciała łączą się w przewody Cuviera, uchodzące do zatoki żylnej serca. Żyły główne tylne przechodzą przez nerki, w których tworzą sieć naczyń włosowatych. Tutaj krew ulega oczyszczeniu z produktów przemiany materii. Z jelita krew płynie osobną żyłą do wątroby, gdzie znajduje się także sieć naczyń włosowatych. W wątrobie pozostaje nadmiar niesionych z jelita substancji odżywczych, oraz ewentualnie wchłonięte trucizny. Wątrobę i zatokę żylną serca łączy żyła wątrobowa.
Zaburzenia metabolizmu, wzrostu, rozrodczości i odporności u ryb wywołane są zmianami środowiskowymi. Wzrost temperatury wody, obecność substancji toksycznych np. metali cieżkich, produków farmaceutycznych, mikroplastików, detergentów czy kosmetyków wpływają bezpośrednio i pośrednio na wszystkie poziomy troficzne ekosystemów wodnych.
A. Witkowski: Karp (Cyprinus carpio L.) w polskich wodach. W: Karp w wodach Polski, pochodzenie – hodowla – konsumpcja. T. Heese i M. Lampart – Kałużniacka (red.). Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, 2008.