Czy wiesz że…

Czy wiesz, że: z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że od 1997 r. do 2015 r. liczba reklam z sektora produktów zdrowotnych i leków (w tym suplementów diety) wzrosła blisko dwudziestokrotnie, podczas gdy ogólna liczba reklam tylko trzykrotnie.

Globalne wydatki na leki do 2023 r. osiągną 1,5 biliona USD jak wynika z badania przeprowadzonego przez IQVIA Institute for Human Data Science Study, które zostało opublikowane 29 stycznia 2019 r.

Polacy są w czołówce europejskiej w ilości spożywanych leków. Okazuje się, że przyjmujemy rocznie ponad 2 mld leków, a jedynie 10% z nich to leki przepisane przez lekarzy. Głównie dominują leki sercowo-naczyniowe, leki wpływające na poziom cholesterolu, hormony, środki przeciwbólowe, antydepresanty czy leki na przeziębienie. Prawdziwym problemem są suplementy dostępne w sklepach czy stacjach benzynowych. Z roku na rok obserwuje się wzrost spożycia i wydatków na leki w Polsce.

Brak świadomości ekologicznej skutkuje tym, że część tych środków dostaje sie do strumienia odpadów komunalnych lub są spłukiwane w toaletach. Dodatkowo nadmierne spożycie skutkuje tym, że część lekarstw w postaci niezmienionej bądź zmetabolizowanej (często bardziej toksycznej) trafia w coraz większej ilości do ścieków. W rezultacie od lat obserwuje się coraz więszy wzrost stężenia tych produktów w środowisku. Stężenia ich co prawda nie są nadal duże, jednakże obserwuje się negatywne skutki ich oddziaływania w środowisku. Długotrwałe narażenie na ich obecność, zdolność do kumulacji i ich oporność na biodegradację wpływa na to, że wszystkie poziomy troficzne ekosystemów (producenci, konsumenci, destruenci) są narażone na ich toksyczne oddziaływanie. Obecność w środowisku pozostałości antybiotyków wpływa na to, że przestają one pełnić rolę ksenobiotyków dla bakterii i wpływają na pojawianie się coraz nowszych szczepów antybiotykoopornych. Pamiętać należy, że nie jesteśmy bytami izolowanymi od środowiska tylko nasze funkcjonowanie jest całkowicie uzależnione właśnie od otoczenia. Wszystkie te produkty w różnej formie i postaci trafiają ponownie do nas. A skoro zaczynamy na coś się uskarżać to zazwyczaj najkrótsza droga prowadzi do apteki…

https://www.iqvia.com/insights/the-iqvia-institute/reports/the-global-use-of-medicine-in-2019-and-outlook-to-2023 https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/leki/10249970/czym-grozi-lekomania-polacy-przyjmuja-rocznie-ponad-2-mld-medykamentow.htmlhttps://www.bccresearch.com/pressroom/phm/global-cardiovascular-drug-market-to-reach-$1494-billion-by-2022 https://www.politykazdrowotna.com/27263,iqvia-rynek-lekow-w-2017-r-podsumowanie https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/ochrona-zdrowia-w-gospodarstwach-domowych-w-2016-r-,2,6.html