Komisja Europejska wydała Komunikat dotyczący Strategicznego podejścia Unii Europejskiej do substancji farmaceutycznych w środowisku.

Komisja Europejska wydała Komunikat dotyczący Strategicznego podejścia Unii Europejskiej do substancji farmaceutycznych w środowisku.

Czy wiesz, że….. w marcu 2019 r. Komisja Europejska wydała Komunikat dotyczący Strategicznego podejścia Unii Europejskiej do substancji farmaceutycznych w środowisku.

W dokumencie tym podkreśla się zwiększanie wiedzy i promowanie rozważnego stosowania substancji farmaceutycznych oraz współpracę z przemysłem farmaceutycznym. Wspiera się także tworzenie substancji farmaceutycznych, które dzięki swoim właściwościom są mniej szkodliwe dla środowiska oraz promowanie bardziej ekologicznej produkcji. Roważane jest również rozszerzenie odpowiedzialność producentów we wspieraniu działań na rzecz poprawy skuteczności uzdatniania wody, jak także sprecyzowanie norm jakości środowiska dla substancji farmaceutycznych stwarzających ryzyko wraz z monitoringiem środowiska oraz możliwości wykorzystania polityki zamówień publicznych do wspierania ekologicznego projektowania i wytwarzania substancji farmaceutycznych.

We współpracy z Europejską Agencją Leków proponowane jest także zbadanie możliwości optymalizacji wielkości opakowań substancji farmaceutycznych, tak aby leki mogły być wydawane w ilościach odpowiadających potrzebom i bezpieczne wydłużanie terminów przydatności do spożycia, tak aby zminimalizować marnotrastwo leków, które nadal nadają się do użytku.

Komisja podejmuje działania, które mają uwzględnić dodatkowe potencjalnie istotne substancje farmaceutyczne, na przykład cytotoksyczne substancje farmaceutyczne i rentgenowskie środki kontrastujące, w pracach na potrzeby przeglądu listy obserwacyjnej dla wód powierzchniowych, a także rozważenie możliwości monitorowania mikroorganizmów opornych na środki przeciwdrobnoustrojowe i genów oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, tak istotne w obliczu pandemii.

Ponadto rozważa się włączenie problematyki zagadnień środowiskowych do programów kształcenia medycznego i rozwoju zawodowego, jak także opracowywanie wytycznych dla pracowników służby zdrowia w zakresie rozważnego stosowania substancji farmaceutycznych stwarzających ryzyko dla środowiska.